Number - 423 (as of 22.01.2017) People's Deputies of Ukraine

Constitutional composition of the Verkhovna Rada – 450 people’s deputies of Ukraine who are elected on the basis of general, equal and direct election right by secret ballot for 5 years.


Abdullin Oleksandr Rafkatovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

17

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the subcommittee on advertisement of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Ahafonova Nataliia Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

44

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Constitutional Legislation and Constitutional Proceedings of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Aleksieiev Ihor Serhiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

64

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Activity of Justice Bodies and Implementation of Court Rulings of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Alieksieiev Serhii Olehovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

55

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Amelchenko Vasyl Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

21

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Andriievskyi Dmytro Yosypovych

ELECTED IN:

Election district #222

REGION:

Kyiv

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Antonyshchak Andrii Fedorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

39

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chair of Subcommittee on Legal Activity of Customs Officers of Committee on Taxation and Customs Policy


Areshonkov Volodymyr Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #64

REGION:

Zhytomyr Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Ariev Volodymyr Ihorovych

ELECTED IN:

Election district #218

REGION:

Kyiv

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on interparliamentary liaison office, bilateral and multilateral relations of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Artemenko Andrii Viktorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

16

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Artiushenko Ihor Andriiovych

ELECTED IN:

Election district #75

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Babak Aliona Valeriivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

8

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Babenko Valerii Borysovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

35

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Babii Yurii Yuriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

75

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Bakhteieva Tetiana Dmytrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

9

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Public Health


Bakulin Yevhen Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #106

REGION:

Luhansk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on recreation and invigoration of children of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Family Matters, Youth Policy, Sports and Tourism


Bakumenko Oleksandr Borysovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

57

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Baloha Ivan Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #73

REGION:

Zakarpattya Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Baloha Pavlo Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #71

REGION:

Zakarpattya Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Baloha Viktor Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #69

REGION:

Zakarpattya Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Balytskyi Yevhen Vitaliiovych

ELECTED IN:

Election district #80

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on protection and rational use of subsoil and water resources of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Bandurov Volodymyr Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #79

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Chairperson of the subcommittee on atomic power engineering and nuclear safety of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Barna Oleh Stepanovych

ELECTED IN:

Election district #167

REGION:

Ternopil Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on control over adherence to legislation in the sphere of corruption prevention and counteraction on the part of legal persons of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Barvinenko Vitalii Dmytrovych

ELECTED IN:

Election district #141

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Batenko Taras Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #123

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on oil, oil transportation and oil products supply of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Belkova Olha Valentynivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

47

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Bereza Boryslav Yukhymovych

ELECTED IN:

Election district #213

REGION:

Kyiv

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Bereza Yurii Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

10

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on military security of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Berezenko Serhii Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #205

REGION:

Chernihiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Public Health


Bereziuk Oleh Romanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

28

FACTION:

Chairperson of the deputy faction of Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Berezkin Stanislav Semenovych

ELECTED IN:

Election district #100

REGION:

Kirovohrad Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Bezbakh Yakiv Yakovych

ELECTED IN:

Election district #24

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Biletskyi Andrii Yevheniiovych

ELECTED IN:

Election district #217

REGION:

Kyiv

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Bilotserkovets Dmytro Oleksandrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

76

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Bilovol Oleksandr Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #180

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Public Health


Bilozir Oksana Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

80

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Bilyi Oleksii Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

5

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on automobile transport of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Bobov Hennadii Borysovych

ELECTED IN:

Election district #196

REGION:

Cherkasy Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Bohdan Ruslan Dmytrovych

ELECTED IN:

Election district #151

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Does not work in any Committee


Bohomolets Olha Vadymivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

3

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Public Health


Bohuslaiev Viacheslav Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #77

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Boiko Olena Petrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

66

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on bodies of population self-organization, local elections and other forms of direct democracy of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Boiko Yurii Anatoliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

1

FACTION:

Co-Chairperson of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Affairs of Veterans, Combatants, ATO Participants and Disabled People


Bondar Mykhailo Leontiiovych

ELECTED IN:

Election district #119

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on coal industry of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Bondar Viktor Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #191

REGION:

Khmelnytsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Brenzovych Vasyl Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

62

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on International Relations of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and International Relations


Brychenko Ihor Vitaliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

47

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Bryginets Oleksandr Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

75

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Bublyk Yurii Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #145

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on local self-government of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Bukhariev Vladyslav Viktorovych

ELECTED IN:

Election district #162

REGION:

Sumy Oblast

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the subcommittee on combating organized crime of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Burbak Maksym Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #204

REGION:

Chernivtsi Oblast

FACTION:

Chairperson of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada Committee on Affairs of Veterans, Combatants, ATO Participants and Disabled People


Chekita Hennadii Leonidovych

ELECTED IN:

Election district #134

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on prices and tariffs, pricing, regulatory policy, cooperation and protection of consumers’ rights of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Chepynoha Vitalii Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

56

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Chernenko Oleksandr Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

21

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Chervakova Olha Valeriivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

49

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Chornovol Tetiana Mykolaivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

2

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Chubarov Refat Abdurakhmanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

71

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Human Rights, National Minorities and Interethnic Relations


Chumak Viktor Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #214

REGION:

Kyiv

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Chyzhmar Yurii Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

25

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Danchenko Oleksandr Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

10

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Danilin Vladyslav Yuriyovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

79

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Does not work in any Committee


Davydenko Valerii Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #208

REGION:

Chernihiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Deidei Yevhen Serhiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

32

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Dekhtiarchuk Oleksandr Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #154

REGION:

Rivne Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on administrative services, state symbols and awards of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Demchak Ruslan Yevheniiovych

ELECTED IN:

Election district #18

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Denisova Liudmyla Leontiivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

15

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Social Policy, Employment and Pension Provision


Denysenko Anatolii Petrovych

ELECTED IN:

Election district #173

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on privatization of state and communal property, nationalization, re-privatization, bankruptcy, pledge, leasing, concession, rent, production distribution and administration of property in state and communal ownership of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Denysenko Andrii Serhiiovych

ELECTED IN:

Election district #26

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Denysenko Vadym Ihorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

45

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Derevianko Yurii Bohdanovych

ELECTED IN:

Election district #87

REGION:

Ivano-Frankivsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on control over adherence to legislation in the sphere of corruption prevention and counteraction on the part of state bodies and bodies of local self-government of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Derkach Andrii Leonidovych

ELECTED IN:

Election district #159

REGION:

Sumy Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Didenko Ihor Anatoliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

18

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Chairperson of the subcommittee on road traffic safety of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Didych Valentyn Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #40

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on refining structure of state management in the sphere of agro-industrial complex and innovation, and on matters of key branches of the agro-industrial complex of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Dmytrenko Oleh Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #210

REGION:

Chernihiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Dobkin Dmytro Markovych

ELECTED IN:

Election district #178

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Dobkin Mykhailo Markovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

3

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Dobrodomov Dmytro Yevhenovych

ELECTED IN:

Election district #115

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Dolzhenkov Oleksandr Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

23

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chair of Subcommittee on Enterprises Profit Tax, Accounting and Pricing of Committee on Taxation and Customs Policy


Dombrovskyi Oleksandr Heorhiiovych

ELECTED IN:

Election district #11

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Donets Tetiana Anatoliivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

20

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Public Health


Dovbenko Mykhailo Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #84

REGION:

Ivano-Frankivsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Dovgiy Oles Stanislavovych

ELECTED IN:

Election district #102

REGION:

Kirovohrad Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Draiuk Serhii Yevseiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

71

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on state social insurance of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Social Policy, Employment and Pension Provision


Drozdyk Oleksandr Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

74

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on regulation of labour relations and population employment of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Social Policy, Employment and Pension Provision


Dubil Valerii Oleksandrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

19

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Does not work in any Committee


Dubinin Oleksandr Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #30

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Industrial and Investment Policy of the Verkhovna Rada Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Dubnevych Bohdan Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #118

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of subcommittee on state investment projects and state-run enterprises efficiency analysis of the Verkhovna Rada Committee on Budget


Dubnevych Yaroslav Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #120

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Dunaiev Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #107

REGION:

Luhansk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Dyriv Anatolii Borysovych

ELECTED IN:

Election district #86

REGION:

Ivano-Frankivsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Dzenzerskyi Denys Viktorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

24

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Dzhemiliev Mustafa

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

5

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on ethnic policy, rights of indigenous peoples and national minorities of Ukraine, and victims of political repressions of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and Interethnic Relations


Dziublyk Pavlo Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #66

REGION:

Zhytomyr Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on forest resources, species of wild fauna and flora, natural landscape and objects of nature reserve fund of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Faiermark Serhii Oleksandrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

29

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on economic legislation, antimonopoly policy and development of economic competition of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Fedoruk Mykola Trokhymovych

ELECTED IN:

Election district #201

REGION:

Chernivtsi Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on local executive bodies and territorial division of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Feldman Oleksandr Borysovych

ELECTED IN:

Election district #174

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on citizenship, migration policy and ethnic groups of Ukraine of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and Interethnic Relations


Friz Iryna Vasylivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

30

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on State information system security of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Frolov Mykola Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #76

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Taxation and Customs Policy


Fursin Ivan Hennadiiovych

ELECTED IN:

Election district #138

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Bank Activity, Cooperation with National Bank of Ukraine, Financial Monitoring, Combating Money Laundering of the Verkhovna Rada Committee on Financial Policy and Banking


Halasiuk Viktor Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

10

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Halchenko Andrii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #32

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Havryliuk Mykhailo Vitaliiovych

ELECTED IN:

Election district #95

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada Committee on Affairs of Veterans, Combatants, ATO Participants and Disabled People


Herashchenko Anton Yuriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

21

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Herashchenko Iryna Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

9

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

First Deputy Chairperson of The Verkhovna Rada of Ukraine


Herasymov Artur Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

43

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of subcommittee on military-industrial and military-technical cooperation of the Verkhovna Rada Committee for Security and Defense Affairs


Herega Oleksandr Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #192

REGION:

Khmelnytsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chair of Subcommittee on Tariff and Non-Tariff Regulation of Committee on Taxation and Customs Policy


Hiellier Yevhenii Borysovych

ELECTED IN:

Election district #50

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Hirshfeld Anatolii Musiiovych

ELECTED IN:

Election district #179

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Holovko Mykhailo Yosyfovych

ELECTED IN:

Election district #164

REGION:

Ternopil Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Holub Vladyslav Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #197

REGION:

Cherkasy Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Holubov Dmytro Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #136

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Honcharenko Oleksii Oleksiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

40

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Hopko Hanna Mykolaivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

1

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Horbunov Oleksandr Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

41

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on state budget expenditures of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Horvat Robert Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #68

REGION:

Zakarpattya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chair of Subcommittee on Taxation of Individuals and Insurance Payments to Labor Remuneration Fund of Committee on Taxation and Customs Policy


Hranovskyi Oleksandr Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

58

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Hryniv Ihor Oleksiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

14

FACTION:

Chairperson of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Hudzenko Vitalii Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #92

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chair of Subcommittee on Taxation of Farm Producers of Committee on Taxation and Customs Policy


Huliaiev Vasyl Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #140

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Husak Volodymyr Heorhiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

15

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Huz Ihor Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #19

REGION:

Volyn Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine on Foreign Affairs


Iliuk Artem Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #128

REGION:

Mykolaiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Illienko Andrii Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #215

REGION:

Kyiv

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Ioffe Yulii Yakovych

ELECTED IN:

Election district #112

REGION:

Luhansk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Ionova Mariia Mykolaivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

23

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Ishcheikin Kostiantyn Yevhenovych

ELECTED IN:

Election district #148

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on fiscal policy and refinement of provisions of the Budget Code of Ukraine of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Ishchenko Valerii Oleksandrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

37

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Ivakhiv Stepan Petrovych

ELECTED IN:

Election district #21

REGION:

Volyn Oblast

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Ivanchuk Andrii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

16

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Ivchenko Vadym Yevhenovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

6

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Kadykalo Mykola Olehovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

51

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on aviation transport of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Kaplin Serhii Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #144

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Social Policy, Employment and Pension Provision


Karpuntsov Valerii Vitaliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

77

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Katser-Buchkovska Nataliia Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

54

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on stable development, strategy and investments of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Katsuba Volodymyr Mykhailovych

ELECTED IN:

Election district #175

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Khlan Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #185

REGION:

Kherson Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on pricing and development of foreign economic activity in the agro-industrial complex of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Khmil Mykhailo Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

42

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Khomutynnik Vitalii Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #171

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Chairperson of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Kiral Serhii Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

32

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Kirsh Oleksandr Viktorovych

ELECTED IN:

Election district #169

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chair of Subcommittee on Improvement of Tax Code of Ukraine in Terms of General Tax Administration, Tax Debts and Special Tax Regimes of Committee on Taxation and Customs Policy


Kiseliov Andrii Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

17

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Kisse Anton Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #142

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Kit Andrii Bohdanovych

ELECTED IN:

Election district #126

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Kivalov Serhii Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #135

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Klimov Leonid Mykhailovych

ELECTED IN:

Election district #137

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Kliuiev Serhii Petrovych

ELECTED IN:

Election district #46

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Kniazevych Ruslan Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

12

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legal Policy and Justice


Kniazhytskyi Mykola Leonidovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

34

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Culture and Spirituality


Kobtsev Mykhailo Valentynovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

50

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chair of Subcommittee on Excise Duty and Legislative Regulation of Spirit, Alcohol and Tobacco Markets of Committee on Taxation and Customs Policy


Kodola Oleksandr Mykhailovych

ELECTED IN:

Election district #209

REGION:

Chernihiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Kolganova Olena Valeriivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

28

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Public Health


Koliesnikov Dmytro Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

21

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Kondratiuk Olena Kostiantynivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

18

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Kononenko Ihor Vitaliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

29

FACTION:

First Vice-Chairperson of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Konstankevych Iryna Myroslavivna

ELECTED IN:

Election district #23

REGION:

Volyn Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Does not work in any Committee


Konstantinovskyi Viacheslav Leonidovych

ELECTED IN:

Election district #220

REGION:

Kyiv

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Korchyk Vitalii Andriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

67

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Korchynska Oksana Anatoliivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

24

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Public Health


Kornatskyi Arkadii Oleksiiovych

ELECTED IN:

Election district #132

REGION:

Mykolaiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Korol Viktor Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

35

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on matters of activity of internal affairs bodies, tax militia and other law-enforcement bodies of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Korolevska Nataliia Yuriivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

8

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Social Policy, Employment and Pension Provision


Koshelieva Aliona Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

13

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Chairperson of the subcommittee on state economic policy, regulation of state procurement and state policy in the sphere of urban waste and metal scrap of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Kostenko Pavlo Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

29

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Kotvitskyi Ihor Oleksandrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

48

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Kozachenko Leonid Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

41

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on economic and financial policy of the agro-industrial complex of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Kozak Taras Romanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

14

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Kozhemiakin Andrii Anatoliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

13

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Kozyr Borys Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #127

REGION:

Mykolaiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Kremin Taras Dmytrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

59

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on education of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Science and Education


Krulko Ivan Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

8

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the subcommittee on state financial control and activities of the Counting Chamber of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Kryshyn Oleh Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #34

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Taxation and Customs Policy


Kryvenko Vadym Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

60

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Kryvenko Viktor Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

5

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Kryvokhatko Vadym Viktorovych

ELECTED IN:

Election district #82

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Kryvosheia Hennadii Hryhorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

69

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Entrepreneurship and Technical Regulation of the Verkhovna Rada Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Ksenzhuk Oleksandr Stepanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

36

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Kucher Mykola Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #17

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Kudlaienko Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

63

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Kulichenko Ivan Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #28

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on local budgets of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Kulinich Oleh Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #147

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Chairperson of the subcommittee on land relations of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Kunitsyn Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

68

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Committee, chairperson of the subcommittee on state policy in the sphere of social protection of citizens of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Social Policy, Employment and Pension Provision


Kuprii Vitalii Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #29

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Kupriienko Oleh Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

17

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Kuriachyi Maksym Pavlovych

ELECTED IN:

Election district #25

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chair of Subcommittee on Legal Activity of Tax Bodies and Fight against Customs Violations of Committee on Taxation and Customs Policy


Kurylo Vitalii Semenovych

ELECTED IN:

Election district #113

REGION:

Luhansk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Kuzhel Oleksandra Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

16

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Kuzmenko Anatolii Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #103

REGION:

Kirovohrad Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Kyrychenko Oleksii Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

18

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Public Health


Kyrylenko Ivan Hryhorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

14

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Deputy Chairperson of the Committee, chairperson of the subcommittee on science, innovative activity and intellectual property of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Science and Education


Kyshkar Pavlo Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

7

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on support to work of the Verkhovna Rada of Ukraine of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Labaziuk Serhii Petrovych

ELECTED IN:

Election district #188

REGION:

Khmelnytsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Lanio Mykhailo Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #70

REGION:

Zakarpattya Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Lapin Ihor Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #22

REGION:

Volyn Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Larin Serhii Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

6

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Lavryk Mykola Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #161

REGION:

Sumy Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Lavryk Oleh Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

12

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Ledovskykh Olena Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

27

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Lenskyi Oleksii Oleksiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

11

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Leshchenko Serhii Anatoliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

19

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on international cooperation and implementation of anti-corruption legislation of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteracti


Lesuk Yaroslav Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

69

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on state policy in development and use of state language and languages of national minorities in Ukraine of the Verkhovna Rada Committee on Culture and Spirituality


Levchenko Yurii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #223

REGION:

Kyiv

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on assessment of bills regarding influence on budgetary figures and compliance with budget legislation of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Levus Andrii Marianovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

23

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on State security of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Liashko Oleh Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

1

FACTION:

Chairperson of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Linko Dmytro Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

20

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Liovochkin Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

12

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Liovochkina Yuliia Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

16

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Liushniak Mykola Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #166

REGION:

Ternopil Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Livik Oleksandr Petrovych

ELECTED IN:

Election district #131

REGION:

Mykolaiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on alternative and renewable energy sources of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Logvynskyi Heorhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

37

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Committee, Chairperson of the subcommittee on international and legal issues and internally displaced persons of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and Interethnic Relations


Lopushanskyi Andrii Yaroslavovych

ELECTED IN:

Election district #125

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on gas, gas transmission and gas supply policy of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Lozovoi Andrii Serhiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

2

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Lubinets Dmytro Valeriiovych

ELECTED IN:

Election district #60

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Lukianchuk Ruslan Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

18

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Lunchenko Valerii Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

19

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Lutsenko Ihor Viktorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

3

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the subcommittee on interaction with civil society of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Lutsenko Iryna Stepanivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

70

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on International-Legal Affairs and Parliamentary Control Over the Implementation of International Obligations by Ukraine under the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Lytvyn Volodymyr Mykhailovych

ELECTED IN:

Election district #65

REGION:

Zhytomyr Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Science and Education


Makarian Davyd Borysovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

66

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Makedon Yurii Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #16

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Mamchur Yulii Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

6

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Marchenko Oleksandr Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #90

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on Construction and Architecture of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Urban Development, Housing and Communal Services


Markevych Yaroslav Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

14

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Martovytskyi Artur Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #36

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Martyniak Serhii Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #20

REGION:

Volyn Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Masorina Olena Serhiivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

52

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Mateichenko Kostiantyn Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

26

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on legislative support to preventing and counteracting corruption of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Matios Mariia Vasylivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

7

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Secretary of the Committee, chairperson of the subcommittee on book publishing and distribution of the Verkhovna Rada Committee on Culture and Spirituality


Matkivskyi Bohdan Myronovych

ELECTED IN:

Election district #121

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Matsola Roman Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #190

REGION:

Khmelnytsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Matuzko Olena Oleksandrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

64

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Matviichuk Eduard Leonidovych

ELECTED IN:

Election district #133

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Matviienko Anatolii Serhiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

32

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Matviienkov Serhii Anatoliiovych

ELECTED IN:

Election district #57

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Medunytsia Oleh Viacheslavovych

ELECTED IN:

Election district #157

REGION:

Sumy Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Melnychenko Volodymyr Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #193

REGION:

Khmelnytsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Melnychuk Ivan Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #14

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Melnychuk Serhii Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

3

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Does not work in any Committee


Melnyk Serhii Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #187

REGION:

Khmelnytsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Meparishvili Khvycha Nodarovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

78

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Does not work in any Committee


Miroshnichenko Ivan Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

15

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Miroshnychenko Yurii Romanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

20

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on matters of activity of State Penitentiary Service of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Mishchenko Serhii Hryhorovych

ELECTED IN:

Election district #98

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Molotok Ihor Fedorovych

ELECTED IN:

Election district #160

REGION:

Sumy Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Chairperson of the subcommittee on social programmes of state budget of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Moroko Yurii Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

19

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Mosiichuk Ihor Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

9

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Moskalenko Yaroslav Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #96

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Chairperson of the deputy group “People’s Will”

POST:

Chairperson of the subcommittee on Chornobyl aftermath mitigation and social protection of Chornobyl victims of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Muraiev Yevhenii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #181

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Mushak Oleksii Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

60

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Musii Oleh Stepanovych

ELECTED IN:

Election district #124

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Public Health


Mykytas Maksym Viktorovych

ELECTED IN:

Election district #206

REGION:

Chernihiv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Does not work in any Committee


Myrnyi Ivan Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

18

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on anti-corruption policy of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Mysyk Volodymyr Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #172

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on matters of activity of prosecutor’s office bodies of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Naiiem Mustafa-Masi

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

20

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Nechaiev Oleksandr Ihorevych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

26

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Nedava Oleh Anatoliiovych

ELECTED IN:

Election district #53

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Nehoi Fedir Fedorovych

ELECTED IN:

Election district #186

REGION:

Kherson Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Nemyria Hryhorii Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

7

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and International Relations


Nemyrovskyi Andrii Valentynovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

33

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Nesterenko Vadym Hryhorovych

ELECTED IN:

Election district #38

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Nimchenko Vasyl Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

25

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Novak Nataliia Vasylivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

16

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Legislative Support to Activity of the President of Ukraine, Cabinet of Ministers of Ukraine, Central Executive Bodies and for Status and Activity of Political Parties, Non-Government Associations of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Novynskyi Vadym Vladyslavovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

11

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on charity and financing culture of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Culture and Spirituality


Nychyporenko Valentyn Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #199

REGION:

Cherkasy Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Odarchenko Yurii Vitaliiovych

ELECTED IN:

Election district #183

REGION:

Kherson Oblast

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Does not work in any Committee


Omelianovych Denys Serhiiovych

ELECTED IN:

Election district #49

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Onufryk Bohdan Semenovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

31

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Onyshchenko Oleksandr Romanovych

ELECTED IN:

Election district #93

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Opanasenko Oleksandr Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

20

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Ostapchuk Viktor Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #177

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Ostrikova Tetiana Heorhiivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

19

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Chair of Subcommittee on Customs Affairs and Improvement of Customs Code of Ukraine of Committee on Taxation and Customs Policy


Osukhovskyi Oleh Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #152

REGION:

Rivne Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on legal support and control over the activity of special bodies in the sphere of corruption prevention and counteraction of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Palamarchuk Mykola Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

36

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legislative Support of Law Enforcement


Palatnyi Artur Leonidovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

24

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Family Matters, Youth Policy, Sports and Tourism


Papiiev Mykhailo Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

22

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on deputy ethics of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Parasiuk Volodymyr Zinoviiovych

ELECTED IN:

Election district #122

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Parubii Andrii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

4

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine, Leadership of the Verkhovna Rada of Ukraine


Pashynskyi Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

12

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Pastukh Taras Tymofiiovych

ELECTED IN:

Election district #163

REGION:

Ternopil Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Efficiency of Use of Budget Funds by Administrators of the Verkhovna Rada Committee on Security and Defense Affairs


Patskan Valerii Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

38

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson, Chairperson of the subcommittee on liaison with Ukrainians residing abroad of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and Interethnic Relations


Pavelko Andrii Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

33

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Pavlenko Yurii Oleksiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

24

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Pavlov Kostiantyn Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #31

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the subcommittee on budgetary support for regional development of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Petiovka Vasyl Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #72

REGION:

Zakarpattya Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Petrenko Oleh Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #194

REGION:

Cherkasy Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Committee, chairperson of the subcommittee on national and patriotic upbringing of children and youth of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Family Matters, Youth Policy, Sports and Tourism


Pidbereznyak Vadym Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

76

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Does not work in any Committee


Pidlisetskyi Lev Teofilovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

26

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Chairperson of the subcommittee on electric power and energy transportation of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safe


Pober Ihor Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

67

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on railway transport of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Podoliak Iryna Ihorivna

ELECTED IN:

Election district #116

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Culture and Spirituality


Poliakov Maksym Anatoliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

39

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Pomazanov Andrii Vitaliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

68

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Ponomariov Oleksandr Serhiiovych

ELECTED IN:

Election district #78

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Chairperson of the subcommittee on road traffic routes and road facilities of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Poplavskyi Mykhailo Mykhailovych

ELECTED IN:

Election district #101

REGION:

Kirovohrad Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Science and Education


Popov Ihor Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

6

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Poroshenko Oleksii Petrovych

ELECTED IN:

Election district #12

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chair of Subcommittee on Land Tax, Property Tax, Other Local Taxes and Fees of Committee on Taxation and Customs Policy


Presman Oleksandr Semenovych

ELECTED IN:

Election district #139

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Prodan Oksana Petrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

15

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Prysiazhniuk Oleksandr Anatoliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

53

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Ptashnyk Viktoriia Yuriivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

23

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Pynzenyk Pavlo Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

49

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Pynzenyk Viktor Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

17

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Pysarenko Valerii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #168

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Rabinovych Vadym Zinoviiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

4

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Secretary of Committee, chairperson of the subcommittee on Human Rights of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and International Relations


Razvadovskyi Viktor Yosypovych

ELECTED IN:

Election district #67

REGION:

Zhytomyr Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Chairperson of subcommittee on criminal procedure legislation and investigation of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Reka Andrii Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #149

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on regional policy, local budgets and communal ownership of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Revega Oleksandr Vasylovych

ELECTED IN:

Election district #63

REGION:

Zhytomyr Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Riabchyn Oleksii Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

9

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the subcommittee on energy saving and energy efficiency of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Rizanenko Pavlo Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #97

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on securities, stock market, activity of rating agencies and e-commerce of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Romaniuk Roman Serhiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

25

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Legal Status of the High Council of Justice, High Qualification Commission of Judges of Ukraine and Their Members of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Romaniuk Viktor Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #94

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on non-bank activity of financial institutions and protection of rights of consumers of financial services of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Romanova Anna Anatoliivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

30

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Secretary of the Committee, chairperson of the subcommittee on the development of tourism, health resorts and recreation activity of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Family Matters, Youth Policy, Sports and Tourism


Romanovskyi Oleksandr Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

72

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Rozenblat Boryslav Solomonovych

ELECTED IN:

Election district #62

REGION:

Zhytomyr Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Rudyk Serhii Yaroslavovych

ELECTED IN:

Election district #198

REGION:

Cherkasy Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on national debt and state budget financing of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Rybak Ivan Petrovych

ELECTED IN:

Election district #202

REGION:

Chernivtsi Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on state monitoring of natural environment of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Rybalka Serhii Viktorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

22

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Rybchynskyi Yevhen Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #211

REGION:

Kyiv

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada Committee on Affairs of Veterans, Combatants, ATO Participants and Disabled People


Rychkova Tetiana Borysivna

ELECTED IN:

Election district #27

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Sabashuk Petro Pavlovych

ELECTED IN:

Election district #74

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Savchenko Nadiia Viktorivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

1

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Savchenko Oleksii Yuriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

48

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Savchuk Yurii Petrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

22

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Savrasov Maksym Vitaliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

79

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Sazhko Serhii Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #59

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of subcommittee on civil protection of population, prevention from manmade and natural disasters of the Verkhovna Rada Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Semenchenko Semen Ihorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

2

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Semenukha Roman Serhiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

27

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Sevriukov Vladyslav Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

73

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Shakhov Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #114

REGION:

Luhansk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Does not work in any Committee


Shapovalov Yurii Anatoliiovych

ELECTED IN:

Election district #146

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Member of the deputy group “People’s Will”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Shentsev Dmytro Oleksiiovych

ELECTED IN:

Election district #176

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Shevchenko Oleksandr Leonidovych

ELECTED IN:

Election district #83

REGION:

Ivano-Frankivsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Shevchenko Viktor Lvovych

ELECTED IN:

Election district #85

REGION:

Ivano-Frankivsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Does not work in any Committee


Shkiria Ihor Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #52

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Shkrum Aliona Ivanivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

5

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the subcommittee on state service and service in the bodies of local self-government of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Shkvaryliuk Volodymyr Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

25

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Shpenov Dmytro Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #37

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Chairperson of the Subcommittee on Civil and Administrative Legislation of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Shufrych Nestor Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

7

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Shukhevych Yurii-Bohdan Romanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

5

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada Committee on Affairs of Veterans, Combatants, ATO Participants and Disabled People


Shurma Ihor Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

27

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Public Health


Shverk Hryhorii Aronovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

72

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Shynkovych Andrii Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #189

REGION:

Khmelnytsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Shypko Andrii Fedorovych

ELECTED IN:

Election district #35

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Public Health


Siumar Viktoriia Petrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

7

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Skoryk Mykola Leonidovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

10

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Skrypnyk Oleksii Oleksiiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

3

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Science and Education


Skuratovskyi Serhii Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

19

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Soboliev Serhii Vladyslavovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

4

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Soboliev Yehor Viktorovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

13

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Sochka Oleksandr Oleksandrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

50

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on state information policy and information security of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Soliar Volodymyr Myronovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

55

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of subcommittee on criminal legislation of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Solod Yurii Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #47

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Solovei Yurii Ihorovych

ELECTED IN:

Election district #89

REGION:

Ivano-Frankivsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Solvar Ruslan Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #91

REGION:

Kyiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Sotnyk Olena Serhiivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

11

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Secretary of the Committee, chairperson of the subcommittee on adapting Ukrainian legislation to the European Union (EU) legislation, securing its compliance with Ukraine’s commitments within the Council of Europe (CoE), and assessing conformity of the bills with Ukraine’s international and legal commitments in the sphere of European integration of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Spivakovskyi Oleksandr Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #182

REGION:

Kherson Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Science and Education


Sporysh Ivan Dmytrovych

ELECTED IN:

Election district #15

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on youth policy, family and childhood of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Family Matters, Youth Policy, Sports and Tourism


Stashuk Vitalii Fylymonovych

ELECTED IN:

Election district #212

REGION:

Kyiv

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Stetsenko Dmytro Oleksandrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

70

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on television and radio broadcasting, printed media, information agencies and the Internet of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Suhoniako Oleksandr Leonidovych

ELECTED IN:

Election district #158

REGION:

Sumy Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Suprunenko Oleksandr Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #216

REGION:

Kyiv

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Suslova Iryna Mykolaivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

6

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on gender equality and non-discrimination of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Human Rights, National Minorities and Interethnic Relations


Sviatash Dmytro Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #170

REGION:

Kharkiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Sydorchuk Vadym Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

30

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Sydorovych Ruslan Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

21

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Sylantiev Denys Olehovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

12

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Deputy Chairperson of Committee, chairperson of the subcommittee on physical training and sports of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Family Matters, Youth Policy, Sports and Tourism


Syroid Oksana Ivanivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

4

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Leadership of the Verkhovna Rada of Ukraine


Sysoienko Iryna Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

25

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Public Health


Tarasiuk Borys Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

12

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Deputy Chairperson of the Committee, chairperson of the subcommittee on legislative support and control over the activity of diplomatic service of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Taruta Serhii Oleksiiovych

ELECTED IN:

Election district #58

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Chairperson of the subcommittee on conservation of historical-cultural heritage of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Culture and Spirituality


Teteruk Andrii Anatoliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

5

FACTION:

First Vice-Chairperson of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on social and legal protection of servicemen and their families members of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Timish Hryhorii Ivanovych

ELECTED IN:

Election district #203

REGION:

Chernivtsi Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Tkachuk Hennadii Vitaliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

42

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Tretiakov Oleksandr Yuriiovych

ELECTED IN:

Election district #219

REGION:

Kyiv

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Affairs of Veterans, Combatants, ATO Participants and Disabled Peopl


Tryhubenko Serhii Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

46

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on state policy in the sphere of waste management of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Tymchuk Dmytro Borysovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

13

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Tymoshenko Yuliia Volodymyrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

2

FACTION:

Chairperson of the deputy faction of Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Human Rights, National Minorities and Interethnic Relations


Tymoshenko Yurii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #88

REGION:

Ivano-Frankivsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Corruption Prevention and Counteraction


Unhurian Pavlo Yakymovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

43

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on state budget revenues of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Urbanskyi Oleksandr Ihorovych

ELECTED IN:

Election district #143

REGION:

Odesa Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on sea and river transport of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Usov Kostiantyn Hlibovych

ELECTED IN:

Election district #33

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee for Informatization and Communications


Vadaturskyi Andrii Oleksiiovych

ELECTED IN:

Election district #130

REGION:

Mykolaiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Valentyrov Serhii Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #81

REGION:

Zaporizhzhya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Vanat Petro Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

45

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Budget


Vasiunyk Ihor Vasyliovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

17

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Velikin Oleh Markovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

78

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Does not work in any Committee


Velychkovych Mykola Romanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

40

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Family Matters, Youth Policy, Sports and Tourism


Veselova Nataliia Vasylivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

9

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Secretary of the Committee, chairperson of the subcommittee on state social guarantees and maintenance of sufficient living standards of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Social Policy, Employment and Pension Provision


Vilkul Oleksandr Yuriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

2

FACTION:

Co-Chairperson of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Vinnyk Ivan Yuliiovych

ELECTED IN:

Election district #184

REGION:

Kherson Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Vitko Artem Leonidovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

7

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Chairperson of the subcommittee on social policy of the agro-industrial complex, rural development, and science and education of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Vlasenko Serhii Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

15

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Voitsekhovska Svitlana Mykhailivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

46

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on legislation on the status of the people’s deputy of Ukraine of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Voitsitska Viktoriia Mykhailivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

22

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety


Voropaiev Yurii Mykolaiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “Opposition Bloc”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

13

FACTION:

Vice-Chairperson of the deputy faction of Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Economic Policy


Vovk Viktor Ivanovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

23

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine on Foreign Affairs


Vozniuk Yurii Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #153

REGION:

Rivne Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Taxation and Customs Policy


Vysotskyi Serhii Vitaliiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

44

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Freedom of Speech and Information Policy


Yanitskyi Vasyl Petrovych

ELECTED IN:

Election district #155

REGION:

Rivne Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Yarosh Dmytro Anatoliiovych

ELECTED IN:

Election district #39

REGION:

Dnipropetrovsk Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on National Security and Defence


Yarynich Kostiantyn Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #99

REGION:

Kirovohrad Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Public Health


Yatsenko Anton Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #200

REGION:

Cherkasy Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Chairperson of subcommittee on administrative offences legislation of the Verkhovna Rada Committee on Legislative Support to Enforcement


Yedakov Yaroslav Yuriovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

77

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Does not work in any Committee


Yednak Ostap Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

17

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Environmental Policy, Nature Resources Utilization and Elimination of the Consequences of Chornobyl Catastrophe


Yefimov Maksym Viktorovych

ELECTED IN:

Election district #48

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Industrial Policy and Entrepreneurship


Yefremova Iryna Oleksiivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

63

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chairperson of the subcommittee on support to work of the Verkhovna Rada of Ukraine and the people’s deputies of Ukraine of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Rules of Parliamentary Procedure and Support to Work of the Verkhovna Rada of Ukraine


Yelenskyi Viktor Yevhenovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

38

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Deputy chairperson of the Committee, chairperson of the subcommittee on state policy in the field of freedom of worship and religious organizations of the Verkhovna Rada Committee on Culture and Spirituality


Yemets Leonid Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #221

REGION:

Kyiv

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Yevlakhov Anatolii Serhiiovych

ELECTED IN:

Election district #207

REGION:

Chernihiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chair of Subcommittee on Value Added Tax of Committee on Taxation and Customs Policy


Yevtushok Serhii Mykolaiovych

ELECTED IN:

Election district #156

REGION:

Rivne Oblast

FACTION:

Member of the Faction of the Political party the All-Ukrainian Union “Batkivshchyna” in the Verkhovna Rada of Ukraine

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Transport


Yurchyshyn Petro Vasyliovych

ELECTED IN:

Election district #13

REGION:

Vinnytsya Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on food industry and agro-industrial trade of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Yuryk Taras Ziniviiovych

ELECTED IN:

Election district #165

REGION:

Ternopil Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Tax and Customs Policy


Yurynets Oksana Vasylivna

ELECTED IN:

Election district #117

REGION:

Lviv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on regional and cross-border cooperation between Ukraine and the EU countries of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on European Integration


Yuzhanina Nina Petrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

28

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Taxation and Customs Policy


Yuzkova Tetyana Leonidivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Oleh Liashko Radical Party

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

26

FACTION:

Member of the deputy faction of Oleh Liashko Radical Party

POST:

Does not work in any Committee


Zabolotnyi Hryhorii Mykhailovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

27

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Agrarian Policy and Land Relations


Zahorii Hlib Volodymyrovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

52

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Affairs of Veterans, Combatants, ATO Participants and Disabled People


Zalishchuk Svitlana Petrivna

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

18

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on Euro-Atlantic cooperation and Euro-integration of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Foreign Affairs


Zastavnyi Roman Yosypovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “PEOPLE’S FRONT”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

31

FACTION:

Member of the deputy faction of Political party “PEOPLE’S FRONT”

POST:

Chair of Subcommittee on Rents of Committee on Taxation and Customs Policy


Zhevaho Kostiantyn Valentynovych

ELECTED IN:

Election district #150

REGION:

Poltava Oblast

FACTION:

Non-affiliated People’s Deputy

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on Legal Policy and Justice


Zholobetskyi Oleksandr Oleksandrovych

ELECTED IN:

Election district #129

REGION:

Mykolaiv Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of PARTY “PETRO POROSHENKO BLOC”

POST:

Chairperson of the subcommittee on insurance activities of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Financial Policy and Banking


Zhurzhii Andrii Valeriiovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

16

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

First Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Taxation and Customs Policy


Zubach Liubomyr Lvovych

ELECTED IN:

A multi-mandate nationwide district

PARTY:

Political party “SAMOPOMICH” Union”

SEQUENCENUMBER
IN THE LIST:

34

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “SAMOPOMICH” Union”

POST:

Member of the Verkhovna Rada Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government


Zubyk Volodymyr Volodymyrovych

ELECTED IN:

Election district #195

REGION:

Cherkasy Oblast

FACTION:

Member of the deputy group "Party "Revival"

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Construction, Urban Development, Housing and Communal Services


Zviahilskyi Yukhym Leonidovych

ELECTED IN:

Election district #45

REGION:

Donetsk Oblast

FACTION:

Member of the deputy faction of the Political party “Opposition Bloc” in the Verkhovna Rada of Ukraine of the eighth convocation

POST:

Member of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety